Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.
Еминем обяви в музикалното видео към песента Temporary, че ще става дядо, предаде Асошиейтед прес.
Видеоклипът към песента Temporary излезе в четвъртък, 3 октомври. В него има трогателни сцени, които показват дъщерята на рапъра, Хейли Джейд, как пораства от малко момиченце до вече дипломирана дама. Освен това са включени и кадри от нейната сватба, която се състоя тази година. Във видеото се преплитат различните моменти от миналото и настоящето, като в един от тях се вижда как Джейд дава на Еминем синя фланелка, на гърба на която е изписана цифрата 1 и „Дядо“. Тя му подава и снимки на ултразвук, а изпълнителят изглежда шокиран.
Джейд потвърди новината за бременността си и в социалните мрежи часове след публикуването на музикалното видео.
Песента Temporary е от последния албум на Еминем - The Death of Slim Shady (Coup de Grace). Тя е посветена н
Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.
Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.
Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.
С „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.
„ТОРТИЛА ФЛЕТ“
В театър „София“ започнаха репетиции на „Комедия от грешки“ по Шекспир, съобщават от трупата.
Изпълнен с вълнение и вдъхновение, екипът на спектакъла се впусна в своето пътешествие из пиесата, разказват от екипа.
Участват Даниел Кукушев, Дениза Павлова, Димитър Стойнов, Ивайло Герасков, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Милена Живкова, Неда Спасова, Николай Димитров-Коки, Пламен Манасиев и Юлиян Малинов.
Режисьор е Маргарита Мачева, на Свила Величкова са сценографията и костюмите, композитор е Петър Дундаков, а преводът е на Валери Петров.
Премиерата е предвидена за 29 ноември.
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.
Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.
В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.
"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра
Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6.
„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната. Той стартира миналата година с една изложба, в която бяха представени галериите от Стара Загора, Сливен, Казанлък и Пловдив. Тогава идеята беше да се направи представителна извадка от всяка една постоянна експозиция. Важно е да се подчертае, че първоначалната идея беше да се направи представителна извадка от постоянните експозиции“, обясни проф. Анелия Николаева, куратор на експозицията.
Тя разказа, че в хода на работата е станало ясно, че има интересни работи, които са и във фондовете, и в депата на галериите.
„За
Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.
Подборът е направен от кураторите на експозицията, които посетили НИМ и разгледали с какво може да попълнят изложбата. „И така се спряха на тези 11 предмета“, казва доц. Петрунова.
По думите й всеки от тези артефакти представя една уникална интересна част от тракийската култура. Някои от тях не могат да бъдат видени другаде, като каменния релеф от една от тракийските могили в Стрелча. Други експонати представляват част от знакови съкровища.
Българският филм "Русалки" вече втора седмица продължава да е най-гледаният, сочат обобщените данни от киносалоните в уикенда, в който отбелязахме годишнината от обявяването на Независимостта. Участващите инфлуенсъри Дари Овчарова, Ева, Татстоунър, Виктория Ал Маджали, Матего, Весоу, Лили Аначкова и диджей Дамян са гледани от вече 54 534 зрители, а приходите са 423 566 лева.
На втора позиция е първата премиера от миналия петък - анимацията "Трансформърс: Първият". Историята за това как Орион Пакс и Д-16 се превръщат в заклетите врагове са видели вече 5 316 зрители, а приходите са 76 526 лева.
Трето място в топ 10 е за трилърът "Мълчанието е злото". Случващото се със семейство Долтън при гостуването им на британско семейство в малкото им провинциално имение, вече са гледали 17 023 зрители, а приходите от билетите им са 130 148 лева.
Четвърто място заема "Бийтълд
Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен на 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас, като този път ще бъде специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн".
От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и участия в седем международни фестивала. През 2022 г. спектакълът получи две награди "Импулс" - за оригинална хореография и за танцов изпълнител за Радослав Йорданов.
Обикновено в края на всяко негово изпълнение публиката бива поканена да се включи в кратък танцов уъркшоп и да танцува с изпълнителите на сцената. В предстоящия спектакъл участниците ще бъдат отворени да отговарят и на въпроси, сред които могат да бъдат за това какво е искал да каже авторът и защо тези хора правят това. Цените за младата публика ще бъдат и със с
Оперната класика "Графиня Марица" от унгарскиs композитор Имре Калман ще бъде представена на 13 август в Летния театър в Бургас, като част от програмата на Бургаските музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавна опера - Бургас.
Специални гости на представлението ще са солистите на Националния музикален театър "Стефан Македонски" сопраното Добрина Икономова и тенорът Пеньо Пирозов, за които ролите на Графиня Марица и Граф Тасило Ендрьоди-Витемберг са емблематични.
Добрина Икономова, за която ролята е завръщане на бургаската сцена след 30-годишно отсъствие, разказва, че познава родственици на прототипа на графиня Марица, чийто племенник граф Миклош Сейчен е бил женен за Шинка, по бащина линия Диманов, която е била с бургаски корени.
В главните роли ще са и сопраните Мария Цветкова-Маджарова, Людмила Михайлова, баритонът Йордан Хр
Той все още носи памперси, но само за няколко месеца се превръща в звезда в Инстаграм и завладява международната арт сцена - на 3 годинки Лоран Шварц от Бавария е наричан от някои медии "Мини Пикасо".
Неговите ярко оцветени абстрактни платна вече висят по стените на любители на изкуството по целия свят.
В ателието си в малък кът в семейната къща в Нойбойерн, Германия, невръстният художник рисува творбите си - често по-големи от самия него, като използва четки, валяци или просто покритите си с боя пръсти. Лоран открива тази своя страст през ноември миналата година, докато е на почивка в семеен хотел във Фойерщайн, в който има арт работилница. Собствениците му разказват, че малчуганът е хванал уверено четката и е започнал да рисува по хартията, сякаш никога не е правил нищо друго. По време на престоя си той посещава арт ателието още
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.
Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.
Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.